TAOTLUSTE NIMEKIRI
Ehitus ja planeerimine
Detailplaneeringu algatamine
Detailplaneeringu algatamiseks esitatakse vallavalitsusele taotlus, millele lisatakse kavand soovitud ehitustegevuse kohta (eskiislahendus). Eskiisi koostamisel tuleks konsulteerida ala ekspertidega.
Vastavalt planeerimisseaduse § 130 võidakse detailplaneeringu algatamise taotluse esitajaga/huvitatud isikuga sõlmida leping detailplaneeringu koostamise ja/või rahastamise kohta, kui detailplaneeringu algatamist taotletakse erahuvides. Vastavalt planeerimisseaduse § 131 lõikele 2 sõlmitakse algatamise taotluse esitajaga/huvitatud isikuga ja Saaremaa valla vahel leping detailplaneeringukohaste avalikuks kasutamiseks ette nähtud tee ja sellega seonduvate rajatiste, haljastuse, välisvalgustuse ning tehnorajatiste välja ehitamiseks. Juhul, kui Saaremaa vald ja detailplaneeringu koostamise algatamise taotluse esitajaga/huvitatud isikuga kokkulepet ei saavuta ning vallal puuduvad võimalused planeerimisseaduse §-st 131 tulenevate kohustuste täitmiseks, on vallal õigus jätta detailplaneering algatamata, vastu võtmata või kehtestamata.
Haridus ja noorsootöö
Keskkond
Avaldus ühiskonteineri kasutamiseks
Olmejäätmete üleandmiseks on lubatud kasutada ühist konteinerit näiteks naabriga või oma püsielukohaga Saaremaa vallas. Sel juhul toimub prügivedu vaid sellelt kinnistult, kus asub ühiselt kasutatav konteiner. Jäätmekotti ühismahutina kasutada ei saa.
Harvema prügiveo graafiku taotlus
Kuressaare linnas ja Orissaare alevikus asuval kinnistul võib prügivedu toimuda tavapärasest harvemini - üks kord kaheteistkümne nädala jooksul – kui kinnistul on olemas kinnine komposter, kuhu aastaringselt pannakse kõik majapidamises tekkivad biolagunevad köögijäätmed.
Korraldatud jäätmeveost erandkorras vabastamise taotlus
Jäätmeveost vabastamine on põhjendatud, kui kinnistul ei elata ja seda ei kasutata ning see on tõendatav elektritarbimise andmetega. Vabastuse saamiseks esitab kinnistu omanik või valdaja kohalikule omavalitsusele taotluse. Vabastust saab taotleda korraga kuni kolmeks aastaks kas aastaringselt või teatud kuudeks.
Puuraugu või puurkaevu asukoha kooskõlastamise taotlus
Puurkaevu või -augu asukoht kooskõlastatakse kohaliku omavalitsusega. Selleks tuleb esitada kohalikule omavalitsusele puurkaevu/puuraugu asukoha kooskõlastamise taotlus ja asukohaskeem.
Puurkaevu asukoha valikul tuleb taotlejal silmas pidada kõiki olemasolevaid reostusallikaid (sõnnikuhoidlad, kompostihunnikud, välitualetid, kanalisatsioonirajatised jms), ka neid, mis asuvad vahetus läheduses paikneval naaberkinnistul. Kohalik omavalitsus arvestab puurkaevu või -augu asukoha kooskõlastamisel üld- ja detailplaneeringut, kohaliku omavalitsuse ühisveevärgi ja –kanalisatsiooni arengukava ning vee-ettevõtja olemasolevaid teeninduspiirkondi.
Kui puurkaevu asukoha kooskõlastamisest on möödunud üle 2 aasta või on muutunud ümbritsevad keskkonnatingimused, tuleks pöörduda vallavalitsuse keskkonnaosakonna poole, selgitamaks, kas on vajalik uue puurkaevu asukoha kooskõlastamise taotluse esitamine.
Kultuur ja sport
Avaliku ürituse korraldamise loa taotlus
Avalik üritus on avalikus kohas toimuv ja avalikkusele avatud lõbustusüritus, võistlus, etendus, kaubandusüritus või muu sellesarnane inimeste koosolemine, mis ei ole avalik koosolek. Määruse mõistes ei loeta ürituseks Saaremaa Vallavalitsuse hallatava asutuse põhimääruse järgset, samuti valla või valla osalusega eraõigusliku juriidilise isiku põhikirja järgset tegevust oma tegevuskohas.
Ürituse korraldaja esitab vähemalt 30 päeva enne ürituse toimumistvalitsusele digitaalselt allkirjastatud ürituse loa taotluse koos kõigi nõutud lisadokumentidega. 30-päevast tähtaega ei kohaldata ürituse puhul, millega kaasneb ürituse pileti eelmüük. Sel juhul esitab ürituse korraldaja ürituse loa taotluse koos kõigi nõutud lisadokumentidega arvestusega, et ürituse loa andja jõuab ürituse loa taotluse menetleda enne ürituse pileti eelmüügiga alustamist.
Tee ja/või tänava sulgemine Kuressaare linna territooriumil on tasuline lähtuvalt Kuressaare linna territooriumil kehtivast vastavasisulisest õigusaktist.
Majandus- ja haldus
Avariitööde akt
Tehnovõrkude avarii korral võib kaevetööd alustada ilma kaeveloata järgmistel tingimustel:
- saadetud on teade vallaavalitsusele avarii põhjuste, kaevetöö tegija ja töö algusaja äranäitamisega;
- avariikohale on kutsutud või avariikoha skeem on kooskõlastatud kõikide läheduses asuvate tehnovõrkude valdajatega;
- kaevetöö tellija on vormistanud avariitööde akti. Akti vormi kehtestab vallavalitsus.
Vajadusel lisada liiklusskeem.
Esitatakse Saaremaa Vallavalitsusele 2 päeva jooksul avarii algusest.
Kaeveloa taotlemine
Kaevetööd on lubatud teostada kaeveloa alusel. Kui kaevetöö kaasneb ehitamisega ehitusseadustiku mõistes, peab eelnevalt olema vormistatud ehitusluba või ehitusteatis. Teel teehoiuväliseid või teehoiutöid tegev juriidiline või füüsiline isik kannab täielikku vastutust kooskõlastatud tehnoloogia, tähtaegade, kvaliteedi ja liiklusohutuse nõuete täitmise eest. Omanikujärelevalve kaevetööle tellib ja rahastab kaevetöö tellija. Kaevetöö tuleb teostada tehnoloogiliselt võimaliku lühima aja jooksul, teekatet ja haljastust vähimal kahjustaval viisil.
Pikem kirjeldus on leitav:
Kaeveloa taotlusega koos esitatakse:
- Vajalikud joonised või projektid. Vähemalt üldine joonis peab taotlusega kaasas olema.
- Vajadusel nõusolek eramaa omanikult kaevetöö lubamiseks tema maale.
- Tänava ajutise sulgemise luba (Vajadusel)
- Likluse ajutise ümberkorralduse skeem (Vajadusel)
- Muinsuskaitsealal kaevetööde tegemise korral kooskõlastus muinsuskaitseinspektoriga.
- Kaevetöö lõpetamise akt - esitatakse pärast kaevetöö lõpetamist.
Kahjunõue
Kui sõiduk on Saaremaa valla hooldada olevatel avalikel teedel või tänaval kahju saanud ja arvate, et kahjustuse põhjuseks on teeolud, mis ei vastanud nõuetele, siis on teil õigus esitada kahjunõue.
Teil on õigus nõuda kahjutasu, kui:
- Sõiduk on saanud kahjustada asfaldiaugust läbisõidu tõttu.
- Sõiduk on saanud kahjustada muude teekatte puuduste tõttu, mis ei ole vastavalt tähistatud ning ei vasta tee seisundinõuetele.
Hüvitamisele ei kuulu kahju:
- mis ei ole tekkinud Saaremaa vallale kuuluval teel;
- kui kahjukannataja on rikkunud liiklusseadust;
- kui seisundinõuete mittevastavus (löökauk, lahtine killustik vm) on tähistatud liikluskorraldusvahendiga;
- mis on tekkinud seoses kokkupõrkest loomadega;
- mis on tekitatud teise sõiduki poolt.
Kui sõiduk sai kahjustada, siis palume sündmuskohal toimida järgmiselt:
- Peatuge ja parkige ohutult. Lülitage sisse ohutuled ning veenduge enda ja kaasliiklejate turvalisuses.
- Teavitage politseid numbril 112
- Jäädvustage sündmus käepäraste vahenditega: kirjutage üles asukoht, kellaaeg, kahju tekkimise arvatav põhjus, kahju ulatus jm. Võimalusel tehke fotosid ja kirjutage üles tunnistajate kontaktid.
Kahjunõude esitamiseks täitke kahjunõude taotlus ning esitage koos sündmuskoha fotode, kuludokumentide ja muude teie arvates asjakohaste lisadega Saaremaa vallale.
Raieluba
Tiheasustusalal asuvaid üksikpuid, välja arvatud kasvav mets metsaseaduse tähenduses ja viljapuud, tohib raiuda ainult kohaliku omavalitsuse loa alusel.
Raieluba võib taotleda puu kasvukoha kinnistu omanik või omaniku esindaja lihtkirjaliku volituse alusel.
Vajadusel tuleb koos raieloa taotlusega esitada järgnevad dokumendid:
- Volitatud isiku esindusõigust tõendav dokument
- Asendiplaan, millelt nähtub raieloa taotluse aluseks oleva puu/põõsa asukoht
- Ühistu pädeva organi otsus/ kaasomanike kirjalik nõusolek
- Ehitusloa või -teatise andmed ja väljavõte projekti asendiplaanist.
Vastuse taotluse menetlemise kohta saate 30 tööpäeva jooksul taotluse esitamisest.
Tänava ajutise sulgemise loa taotlus
Tänava sulgemiseks või osaliseks sulgemiseks loetakse olukord, kui puudub võimalus tänava täielikuks või osaliseks avalikuks kasutamiseks. Tänava sulgemiseks ei loeta lühiajalist osalist tänava sulgemist tänavarajatiste hoolduseks või teehoiutööde teostamiseks.
Tänava sulgemise loa taotlsega koos esitatakse:
- Liikluskorralduse skeem
- Kooskõlastusleht (vajadusel)
Nõuetele vastava taotluse ja sellele lisatud vajalike dokumentide põhjal otsustab loakomisjon sulgemise loa andmise või loa andmisest keeldumise 10 tööpäeva jooksul. Pärast loa andmise otsustamist väljastatakse taotlejale viie tööpäeva jooksul tänava ajutise sulgemise luba.
Sotsiaaltöö
Matusetoetus
Toetust on õigus taotleda rahvastikuregistrijärgse Saaremaa valla elaniku surma korral matuse korraldamise kulude osaliseks hüvitamiseks surmatõendi alusel.
Toetust makstakse õigustatud isikule kuni kolm kuud peale isiku surma.
Toetuse suurus on 250 eurot.
Alus Saaremaa Vallavolikogu määrused:
Kontakt: Tiia Jäärats, tiia.jaarats@saaremaavald.ee, tel 452 5059
Sünnitoetuse taotlus
Sünnitoetust on õigus taotleda Saaremaa vallas alaliselt elaval lapsevanemal, kes on vähemalt kuus kuud enne lapse sündi rahvastikuregistrisse sisse kantud valla elanikuna ning tingimusel, et lapse esmaseks elukohaks on rahvastikuregistri andmetel Saaremaa vald.
Toetuse suuruseks on 400 eurot.
Sünnitoetuse väljamaksmiseks esitab taotleja 3 kuu jooksul arvates lapse sünni registreerimisest kirjaliku avalduse. Mitmike sünni puhul makstakse toetust iga vastsündinu eest. Toetust ei maksta, kui laps on riiklikul ülalpidamisel või kui sünnitoetust maksti ühele vanematest teisest omavalitsusest.